KRIVAN by Qπш Robert Kupisz, Kolekcja Zima 2017/18

2016-12-05 KRIVAN by Qπш Robert Kupisz, Kolekcja Zima 2017/18

Jaka będzie przyszłoroczna zima? Jeśli wierzyć wizji, jaką Robert Kupisz roztoczył przed nami w trakcie swojego ostatniego pokazu, będzie mroźnie, ale za to z fantazją i mariażem tradycji z nowoczesnością.

 


 

Jak mówi sam projektant: ,,Pomysł na powstanie kolekcji zrodził się w mojej głowie podczas zeszłorocznej wizyty w Kościelisku. Miałem tam okazję poznać mieszkańców regionu i ich tradycje, lokalną sztukę i muzykę. W góralach zachwyciła mnie autentyczność, siła charakteru, przywiązanie i miłość do miejsca, w którym żyją. Gdy jestem w górach to czuję dominację przyrody nad człowiekiem. Tatry sprawiają, że odnoszę wrażenie jakbym był w gotyckiej świątyni. Przerażają mnie ale jednocześnie fascynują.’’

 


Nie sposób odmówić kolekcji KRIVAN podhalańskich inspiracji – najbardziej oczywistym i widocznym nawiązaniem są fryzury modelek – długie, góralskie warkocze ozdobione kwiatami i biżuterią, ale przecież na tym nie koniec! Charakterystycznym elementem wielu ubrań jest stworzona specjalnie na potrzeby pokazu interpretacja tradycyjnej podhalańskiej parzenicy - występuje ona zarówno jako nadruk, jak i haft na płaszczach, koszulach, długich spódnicach i t-shirtach. Dodatkowo, ciągle żywa historia Janosika stała się inspiracją do stworzenia nadruków przywodzących na myśl amerykańskie komiksy o superbohaterach. Bohaterem kolekcji KRIVAN jest bowiem legendarny tatrzański zbójnik - postać wielobarwna, ale niezmiennie kojarząca się z siłą, uporem i odwagą ludzi Podhala.
Drugim filarem najnowszej kolekcji Kupisza są, a jakżeby inaczej, elementy sportowe, tym razem w wersji snowbordowej. Jak wspomina projektant: „Równie mocno jak klimat Tatr fascynują mnie snowbordziści, którzy mają w sobie niesamowity luz i kojarzą mi się z wolnością. Dlatego w kolekcji stroje zainspirowane tradycyjnym ubiorem górali postanowiłem połączyć ze współczesnymi elementami garderoby zaczerpniętymi z tego jak ubierają się deskarze.” Stroje sportowe nawiązujące do tych noszonych również narciarzy czy hokeistów stanowią mocny element zaprezentowanej kolekcji: to podwójne spodnie jeansowe, wygodne, obszerne bluzy oraz puchowe kurtki, które w sezonie zima 2017/18 projektant łączy ze zwiewnymi sukienkami, koszulami czy krótkimi spódniczkami.
Pod względem kolorystycznym, Kupisz jest wierny dotychczasowym wyborom – dominują pastele, róże i błękity, które idealnie komponują się ze stonowaną szarością i śnieżną bielą. Oprócz najczęściej używanych przez markę bawełny, etaminy czy wiskozy wśród materiałów pojawiają się także sztuczne futra łączone z jeansem w długich, szykownych płaszczach i krótkich, dopasowanych kożuchach.

 


Idealnym dopełnieniem show była „Orawa” Wojciecha Kilara, która stanowiąc oprawę pokazu idealnie podkreśliła majestat gór, które zainspirowały projektanta do stworzenia kolekcji.


A Perlage? Cisowianka Perlage - partner pokazu – królowała w barze i wśród zgromadzonych na trybunach gości oraz na backstage’u podczas całodziennych przygotowań do pokazu. Podobnie jak góry, najlepiej prezentuje się w lekko schłodzonej wersji.