Spragnieni Piękna. Jubileusz 100-lecia stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”

2017-02-04 Spragnieni Piękna. Jubileusz 100-lecia stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”

Stowarzyszenie Przyjaciele MNW – Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, obchodzi 100-lecie powstania. Z tej okazji przygotowano I Bal Dobroczynny, wystawę dzieł sztuki z dwudziestolecia międzywojennego oraz pokaz sukni balowych inspirowanych tym barwnym okresem. Cisowianka Perlage wpiera Stowarzyszenie Przyjaciół MNW i wspólnie z nimi świętuje setny jubileusz.

Niezwykle barwna, acz niejednorodna historia Stowarzyszenia rozpoczęła się w 1916 roku, kiedy to z inicjatywy m.in księżnej Maryi Zdzisławowej Lubomirskiej powstało Towarzystwo Przyjaciół MNW. Nadrzędnym celem jego działalności było wspieranie Muzeum Narodowego w Warszawie poprzez gromadzenie na jego rzecz funduszy, a co za tym idzie zakup dzieł sztuki i kultury, a także przeciwdziałanie niszczycielskim skutkom wojny.
Nazwa i forma działalności Stowarzyszenia zmieniały się na przestrzeni lat, ale podstawowe cele, czyli oprócz gromadzenia funduszy, także promowanie Muzeum Narodowego w Warszawie, poszerzanie grona jego Przyjaciół oraz pogłębianie wiedzy o kulturze i sztuce, pozostały niezmienne.

 

Obchodem niezwykłego jubileuszu towarzyszyć będzie I Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” poprzedzony wystawą dzieł sztuki z międzywojnia oraz pokazem sukni balowych inspirowanych twórczością artystów tego okresu. Wystawa „Spragnieni piękna” Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół MNW”, to kameralna ekspozycja przywołująca karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy – jej radność, entuzjazm, dynamizm przemian oraz potrzebę piękna, które nierozerwalnie związane są z powołaniem Stowarzyszenia przed stu laty. Prezentowane obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przenoszą nas w klimat przygotowań do balu w Warszawie okresu międzywojennego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego oraz z kolekcji członków Stowarzyszenia. Zgromadzone przedmioty są tak różnorodne, jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia - obok dobrze znanych dzieł Tadeusza Styki, Wojciecha Weissa, Leona Chwistka czy Tymona Niesiołowskiego odnajdziemy tu słabiej dziś znane, choć w swoim czasie cieszące się dużym uznaniem, dzieła m.in. Kazimierza Kwiatkowskiego i Witolda Jurgielewicza.

 

 

Za sprawą zgromadzonych na pokazie eksponatów twórcom udało się oddać charakterystyczne dla minionych czasów przenikanie się kultury wysokiej z masową. Międzynarodowy styl zdobnictwa określany mianem art déco, w Polsce nazywany niekiedy „stylem odrodzonej niepodległości”, był wyrazem afirmacji życia i chęci jego upiększania. Najlepszą i najpełniejszą realizacją stylu był Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925. Ikoniczny „Rytm” Henryka Kuny, rzeźba wspaniale zharmonizowana z architekturą Pawilonu, jest udostępniona zwiedzającym, wraz z resztą eksponatów, do 12 marca.

 

 

Kontynuacją obchodów 100-lecia stowarzyszenia był wyjątkowy pokaz sukni wieczorowych inspirowany dziełami sztuki i stylem dwudziestolecia międzywojennego. Kreacje, specjalnie na zbliżający się I Bal Dobroczynny, został zaprojektowane charytatywnie przez współczesnych polskich projektantów m.in. duet Bizuu, Lidię Kalitę, MMC czy Joannę Klimas. Pokaz, a następnie aukcja przygotowanych sukien, odbyły się w klimatycznych wnętrzach Belvedere w Łazienkach Królewskich. Zysk ze sprzedaży autorskich projektów zostanie przeznaczony na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.


Cisowianka Perlage, od lat związana zarówno z polską modą jak i kulturą, wpiera Stowarzyszenie Przyjaciół MNW i wspólnie z nimi świętuje setny jubileusz. Podczas otwarcia pokazu „Spragnieni Piękna” ponadczasowe klasyczne butelki Perlage idealnie pasowały do przepięknych strojów i biżuterii lat 20-tych ubiegłego wieku. Musująca, orzeźwiająca Perlage serwowana podczas Balu Dobroczynnego na pewno pozwoli gościom tańczyć i bawić się do białego rana. Cisowianka Perlage jest zawsze „spragniona piękna”!