Desert by QПШ Robert Kupisz. Lato 2018

2017-06-08 Desert by QПШ Robert Kupisz. Lato 2018

Za nami pokaz kolekcji Lato 2018 Roberta Kupisza. W kolekcji dominują kolory ziemi przełamywane przez jeans i turkus. Nic dziwnego – inspiracją dla projektanta była pustynia i jej oazy, których głęboki błękit przełamują beże i brązy piasku oraz kamieni.


Robert wspomina, że temat pustyni w głowie miał już od wielu sezonów. Jej bezkres kojarzy mu się z wolnością i swobodą. Daje mu ona poczucie bliskości z naturą, która to nie dzieli i jest apolityczna oraz areligijna. Jest miejscem magicznym w dzisiejszych czasach. Jak sam mówi: „Pustynia jest egalitarna (…) Pustynia to wolność. To ludzie stwarzają bariery, które są wg mnie całkowicie zbędne.”.
Wszyscy wiemy jak upalne są dni na pustynnych piaskach, dlatego na pokazie nie mogło zabraknąć Cisowianki Perlage, którą można było się ochłodzić przy barze, trybunie czy na backstage’u podczas przygotowań do pokazu, które nieprzerwanie trwały od samego rana.

 


Pierwszą inspiracją projektanta była oczywiście słynna Sahara, jednak podczas procesu twórczego artysta zaczął skupiać się nad pustyniami kojarzonymi bardziej z kulturą bądź ruchami społecznymi. Silny wpływ na finalny wygląd kolekcji miały miejsca takie jak pustynia Black Rock w Nevadzie - teren, którym odbywa się bardzo znane, coroczne wydarzenie kulturalne „Burning Man” oraz inne lokalizacje kojarzone z kulturą hippisowską. Robert Kupisz mówi, że w dzisiejszych czasach festiwale muzyczne i artystyczne zyskały nowe życie, ludzie przyjeżdżają się tam bawić, dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i poglądami. Takie wydarzenia łączą, inspirują i dają niesamowitą lekcję tolerancji.

 


Kobiece ubrania w nowej kolekcji projektanta to luźne kroje, dające wygodę i swobodę ruchów, jednak wciąż niezwykle seksowne. Sukienki z bawełny lub etaminy oraz oczywiście jeans – zarówno jako spodnie jak i w formie sukienek. Hafty i nadruki od razu kojarzą się z pustynią – prezentowane są na nich wielbłądy i egzotyczne oazy. Pojawiają się też pacyfki, które od razu przywodzą na myśl hippisowskie ruchy lat 60-tych. W męskiej kolekcji projektant również postawił na naturalne materiały i luźny styl – obszerne kaptury, szerokie rękawy i nogawki. Mężczyzna Kupisza jest zrelaksowany, ale też tajemniczy.

 


Użyte w kolekcji materiały to przede wszystkim uszlachetniona bawełna, wiskoza, zdekatyzowany jeans, sztruks i etamina. Nie zabrakło również białych, skórzanych kurtek tak charakterystycznych dla Roberta Kupisza. Paleta barw użyta w kolekcji to wspominane kolory ziemi i pustyni, przełamywane odcieniami niebieskiego, błękitu, turkusu i bieli. Ponadto, po raz pierwszy możemy w marce projektanta znaleźć okulary – wyprodukowane we współpracy z Albert I’m Stein.


Na każdej, nawet najgorętszej pustyni, możemy znaleźć oazy będące ratunkiem dla nomadów – nie inaczej było na tegorocznym pokazie. Na wybiegu, jako element scenografii, zaprezentowano współczesne instalacje wykonane z puszek Cisowianki Perlage, ułożonych na kształt palm. To dopiero orzeźwiająca kreatywność!