CROWN by Qπш Robert Kupisz, Kolekcja Zima 2018/19

2017-12-08 CROWN by Qπш Robert Kupisz, Kolekcja Zima 2018/19

fot. Marek Makowski

 

Tegoroczny pokaz mikołajkowy Roberta Kupisza odbył się w królewskim klimacie. Inspiracją do stworzenia kolekcji CROWN były dzieje sławnych rodów królewskich oraz toczone przez nich wojny – te oficjalne i międzynarodowe, jak i wewnętrzne - o tron i wpływy.

„Inspiracje do tworzenia kolekcji często czerpię z filmów i muzyki. Ostatnio fascynują mnie filmy i seriale historyczne, sposób w jaki królowie dochodzili do władzy, majestat rodzin królewskich, które ocierają się o świętość oraz intrygi i wojny, które toczą. Przygotowując kolekcję Crown nie myślałem jednak w kategoriach stworzenia kostiumów z epoki, tylko współczesnej casualowej kolekcji. Inspiracja jest tutaj idealnym pretekstem do fantazyjnej zabawy modą.” – mówił o swoich najnowszych projektach Kupisz.

 

 

Jednym słowem – kolekcja Crown to współczesny casual. Projektant sugeruje, żeby odrzucić wszelkie ograniczenie i nie traktować siebie zbyt poważnie. Należy bawić się swoim wizerunkiem, który powinien być jednocześnie ekstrawagancki i stylowy. Takie podejście do mody jest nie tylko dozwolone, ale i polecane!

Kobieta według Kupisza powinna być ubrana w zwiewne koronkowe bluzki, welurowe sukienki z koronkowymi aplikacjami, sportowe bluzy z cekinami, powinna być trochę księżniczką, trochę wojowniczką. Mężczyzna zaś to współczesny książę w porwanych jeansach, żakardowej marynarce i zimowym nakryciu głowy w formie, a jakże - korony. Ta niecodzienna „czapka” jest propozycją wysuniętą do amatorów sportów zimowych.
„Swoje inspiracje przekładam na modę uliczną. Stylizując kolekcje zawsze biorę pod uwagę czy moi klienci mogliby wyjść w zaprojektowanych przeze mnie ubraniach na ulicę. To co tworzę musi być lekkie, z pewną dozą dystansu i ludzie muszą w tym się dobrze czuć” – dodaje Robert.

 

fot. Marek Makowski


Ale księżniczki i książęta to nie wszystko. Na wybiegu pojawiła się również królewska armia – współcześni wojownicy w obszernych kurtkach typu flyers, płaszczach moro oraz grubych swetrach, których splot imituje kolczugę noszoną przez rycerzy.

Najnowsza kolekcja zimowa Roberta Kupisza CROWN utrzymana jest w militarnej kolorystyce. Kolory moro i khaki przełamuje pudrowy róż. Tkaninami dominującymi są sztruks, jedwab, sztuczne futro (tak charakterystyczne dla marki Qπш), ręcznie farbowana bawełna, welur oraz dekeatyzowany jeans.
Na pokazie nie mogło zabraknąć odpowiedniej oprawy – wizualnej i muzycznej. Robert Kupisz wczuł się także w rolę reżysera i czuwał aby detale zgrywały się w jednolitą całość:  „Muzyczną inspiracją była twórczość Gorana Bregovića, greckie i rosyjskie ortodoksyjne chóry, muzyka z filmów „Pan Wołodyjowski” i „Czyngis-chan”. Czerpałem z tych wszystkich utworów tworząc ścieżkę dźwiękową pokazu Crown. Finał pokazu to scena koronacji, która zazwyczaj odbywała się w majestatycznych katedrach. Pragnąłem aby muzyka pomogła widzowi przenieść się do historycznych czasów i zbudowała napięcie towarzyszące uroczystościom tej rangi” – mówił.

 

fot. Marek Makowski

 

Scenografia to replika barokowych drzwi ze spalonego po wielu bitwach zamku. Jak mówił i niej sam projektant: „Przygotowując pokaz zawsze pragnę zabrać gości w miejsce, które pozwoli im się wczuć w klimat kolekcji i zapomnieć przez chwilę o rzeczywistości. Tym razem na scenografię wybrałem stare, spalone drzwi, które były niemym świadkiem wielkich wydarzeń i kryją w sobie tajemnice.” Podsumowując, u Kupisza bawiliśmy się niemal jak na prawdziwym, królewskim balu!


Pokaz odwiedziło wielu gości, m.in. Miss oraz Mister Supernational 2017, Grażyna Torbicka, Gosia Baczyńska czy Dawid Woliński.
 

Na tym wyjątkowym wydarzeniu nie zabrakło również Cisowianki Perlage, która królowała zarówno w barze, wśród zgromadzonych gości, jaki i na backstage’u, podczas całodziennych przygotowań do pokazu.
 

fot. Robert Purwin/MRFACELESS

fot. Robert Purwin/MRFACELESS

fot. Robert Purwin/MRFACELESS

fot. Robert Purwin/MRFACELESS

fot. Robert Purwin/MRFACELESS