Co łączy samochód Jamesa Bonda z Cisowianką Perlage?

2018-04-25 Co łączy samochód Jamesa Bonda z Cisowianką Perlage?

Czy samochód i butelka wody mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Aston Martin i Cisowianka Perlage to z pewnością uosobienie luksusu, klasy i wyjątkowości. Łączy je także coś więcej – wspólna wyprawa na Mille Miglia – jeden z najcudowniejszych wyścigów zabytkowych samochodów na całym świecie. Team Cisowianki Perlage pojedzie w nim właśnie Astonem Martinem. Dowiedzcie się więcej o historii tego samochodu!

Filmowa sława
James Bond jeździ samochodami marki Aston Martin już od ponad 50 lat. Po raz pierwszy Sean Connery, jako Agent 007, wsiadł do Astona Martina DB5 w 1964 roku w filmie Goldfinger. Rok później klasyczny srebrny DB5 pojawił się jeszcze w filmie Operacja Piorun, a kilka lat temu mieliśmy okazję zobaczyć go w produkcji Skyfall. Według oficjalnego rankingu, Aston Martin jest najbardziej pożądanym samochodem w Wielkiej Brytanii – szczególnie klasyczny model DB5, co w dużej mierze jest zasługą filmu z Agentem 007!

DB – Tajemnicze inicjały
Zachwycająca stylistykę brytyjskiej elegancji, a przy tym sportowy charakter, modele: DB5, DB7 czy najnowszy DB11, zawdzięczają Astonowi Martinowi DB2. A dokładniej człowiekowi, którego inicjały od blisko siedemdziesięciu lat oznaczają modele DB. Jest nim David Brown.
 

W 1947 roku brytyjski przemysłowiec David Brown, producent skrzyń biegów oraz traktorów Ferguson-Brown, stał się właścicielem firmy Aston Martin. Ciekawostką jest fakt, że marka Ferguson znana jest w Polsce dzięki ciągnikom Ursus MF-255, produkowanych od 1984 roku na licencji kanadyjsko-amerykańskiego koncernu Massey Ferguson, który wywodzi się właśnie od firmy Dawida Browna.

Produkcja klasyków
Przygotowując się do produkcji nowego modelu, Dawid Brown przejął również w 1947 roku brytyjską markę Lagonda. Dzięki temu firma pozyskała produkowany przez Lagondę udany sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 2,6 l. z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, autorstwa Waltera Owen Bentley - założyciela brytyjskiej marki Bentley.

Pierwszy sukces
Wielkim zaskoczeniem okazało się zwycięstwo nowego modelu Aston Martin 2-Litre Sports, wystawionego do 24-godzinnego wyścigu w Spa w 1948 roku. Przez pierwsze dwa lata wyprodukowano zaledwie czternaście egzemplarzy tego modelu, ale sukces w sporcie dał początek kolejnemu projektowi DB2 i zapoczątkował słynną serię Astonów Martinów sygnowaną inicjałami DB.

Katastrofa na torze
Pierwszy start w wyścigu trzech najnowszych modeli DB2, wyposażonych w dwulitrowy silnik oraz nową jednostkę 2,6 l. pochodzącą z Lagondy, zakończył się katastrofą. W wypadku zginął fabryczny kierowca Astona Martina. Drugi DB2 z silnikiem Lagondy wycofał się na skutek awarii, a trzeci Aston dojechał do mety na siódmym miejscu.

Bezkonkurencyjna maszyna
Złą passę szybko udało się przełamać i DB2 zdobył swoje pierwsze podium podczas 24-godzinnego wyścigu w Spa w 1949 roku. W 1951 roku, do walki o najwyższe lokaty, fabryczny zespół wystawił dwa przygotowane do wyścigów Astony Martiny DB2 ze sławnymi numerami rejestracyjnymi XMC 76 i XMC 77. Samochody te wysoko zapisały się w wynikach klasyfikacji generalnych oraz w klasach m.in. w legendarnym 24 godzinnym wyścigu Le Mans.

 

Jesteś ciekawy, jak Aston Martin DB2 sprawdzi się na trasie?
Obserwuj Team Cisowianki Perlage podczas najbliższego wyścigu Mille Miglia!

www.facebook.com/PerlageWater/

www.instagram.com/perlage_water/